RYS HISTORYCZNY

Super User. Opublikowano w Uncategorised

logo aktualne

Ochotnicza Straż Pożarna w Sławięcicach powstała w 1900 roku. Jednak na wzmianki o istnieniu grupy samoobrony przed pożarami można natrafić już w 1882 roku.  Po przejściu frontu przez pewien okres działalność straży została zawieszona z powodu braku ludzi i sprzętu który został zniszczony lub zabrany przez przesuwające się wojska. Jednostkę reaktywowano w 1945 roku i tak już nieprzerwalnie  ponad wiek niesiemy pomoc.

Ważne daty dla Ochotniczej Straży Pożarnej:

- 1900 r. – Założenie Ochotniczej Straż Pożarnej w Sławięcicach.

- 1945 r. – Reaktywowanie działalności jednostki. Pierwsze poczynania polegały na werbunku ludzi oraz pozyskaniu jakiegokolwiek sprzętu nadającego się do walki z żywiołem.

- 4 lipiec 1957 r. – Na Zakładach Chemicznych Blachownia, wybuchł pożar naftalenu, przy którego gaszeniu nasi druhowie wyróżnili się ogromną  odwagą przez co zostali docenieni i nagrodzeni przez Ministra Przemysłu Chemicznego.

- 26 czerwiec  1971 r. – Nasza jednostka w ramach Kompani Pożarniczej wyjechała do największego pożaru po wojnie do Rafinerii w Czechowicach.

-  8 maj 1982 r. – Odbyła się uroczystość przekazania  Sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławięcicach.

-  26 sierpień 1992 r.  – Około godziny 15.00 nasza jednostka została zaalarmowana do pożaru lasu w okolicy Kuźni Raciborskiej.  Nikt wówczas nie przypuszczał, że ta data na stałe zapisze się w historii naszej jednostki.  Około godziny  17.00 dotarła do wiadomość, iż podczas pożaru ogień otoczył samochody biorące udział w akcji gaszenia pożaru. Spłonęły cztery samochody, w tym  nasz samochód marki Magirus-Deutz.

- 20 sierpnia 1995 r. – Ochotnicza Straż Pożarna Sławięcice została włączona do wówczas nowo utworzonej struktury jakim jest Krajowy System Ratowniczo Gaśniczy.

- lipiec 1997 r. – Uczestniczyliśmy w usuwaniu skutków powodzi stulecia, która nawiedziła teren naszego powiatu.

- 25 czerwca 2000 r. -  Odbyły się uroczyste obchody  100-lecia naszej jednostki. Podczas uroczystości nasz sztandar został odznaczony „Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej”.  Na uroczystość przybył Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski.

Samochody i sprzęt pożarniczy na przestrzeni lat:

- Ręczna pompa dwutłokowa i dwukołowa drabina marki MAGIRUS –  Pierwszym wyposażeniem jednostki była owa pompa wraz z kompletem węży wzbogacona o dwukołową drabinę. Środkiem transportu sprzętu strażackiego był zaprzęg konny.

- Samochód bojowy o otwartym nadwoziu marki KROP – W 1936 roku został zakupiony dla OSP pierwszy samochód, który był wyposażony w autopompę. Było to niezwykłe osiągniecie, gdyż nie wiele jednostek posiadało  w tych czasach samochód. Niestety samochód podczas wojny został przejęty przez wojsko.

- Motopompa marki Fiszer –Po reaktywacji jednostki  przez długie lata służyła strażakom do walki z pożarami, do których wyjeżdżano znów zaprzęgiem konnym.

-  Samochód bojowy marki STAR-25 – W 1970 roku od Zawodowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie, otrzymaliśmy samochód bojowy, który służył nam do 1984 roku. Następnie został przekazany strażakom z Roszowickiego Lasu.

- Beczkowóz marki MAGIRUS – DEUTZ – W 1980 roku od Urzędu Miejskiego w Hemer z R.F.N. (Niemcy) uzyskaliśmy w dobrym stanie samochód bojowy. Magirus służył do roku 1992 w którym to spłonął podczas pożaru lasów w okolicach Kuźni Raciborskiej.

- Samochód bojowy marki MERCEDES – W marcu 1984 roku od zaprzyjaźnionych strażaków z miasta Hemer otrzymaliśmy kolejny samochód bojowy. Który mimo swojego wysłużonego wieku służy nam do dziś.

-  Samochód bojowy STAR 244 – W styczniu 1993 w zamian za spalony samochód MAGIRUS-DEUTZ otrzymaliśmy nowy samochód bojowy GBA2,5/16 na podwoziu Star 222. Chrzest bojowy samochód otrzymał 17 maja podczas pożaru lasu pomiędzy Sławięcicami a Niezdrowicami. Samochód do dziś bierze udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

- Łódź ratownicza – 21 września 1998 roku otrzymaliśmy od władz miasta łódź ratowniczą z silnikiem wraz z wyposażeniem.

- Samochód SLRT na podwoziu Lublin III – Klucze do nowego samochodu przekazał nam ówczesny Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski podczas obchodów naszego 100-lecia. Nawet odbył nim jazdę próbna. Samochód służ nam do dziś.

Strażnice w których mieściła się nasza Straż Pożarna:

- 1900-1938 r. – Pierwsza strażnica Ochotniczej Straży  Pożarnej Sławięcice mieściła się w pomieszczeniu zastępczym byłego majątku.

-1938 – 1945 r. – W chwili zakupu samochodu dotychczasowa remiza okazała się za mała, dlatego przeniesiono ją do pomieszczeń ówczesnej małej elektrowni(centrali) przy dzisiejszej ulicy Puszkina.

-1945- 1972 r. – Po wojnie pomieszczenie na strażnicę wygospodarowano w starym baraku na tzw. Zimmer Platzu przy obecnej ulicy Staszica .

-1972 – 2006 r. – Budowę strażnicy przy ulicy Eichendorffa rozpoczęto w 1970 roku . Dzięki społecznej pracy strażaków i części mieszkańców osiedla oddano ją oficjalnie  do użytku w dniu Ludowego Święta 1972 r.

- 2006r. -  Po wieloletnich staraniach o budowę nowej funkcjonalnej strażnicy umożliwiającej dalszy rozwój jednostki, dnia 15 grudnia oddano do użytku obecną remizę mieszczącą się przy ulicy Sławęcickiej w miejscu byłego kina „Mozaika” .

ul.Sławięcicka 18
47-230 Kędzierzyn-Koźle